Katecheza jest filarem wychowania w wierze i potrzebujemy dobrych katechetów. Dziękuję za tę służbę Kościołowi i w Kościele.
Papież Franciszek
Celem podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych jest przygotowanie absolwentów studiów do pracy nauczyciela religii.
Podyplomowe studia teologiczno – katechetyczne obejmują nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów teologicznych (biblistyki, teologii dogmatycznej, teologii moralnej, liturgiki, teologii duchowości, katolickiej nauki społecznej).
Przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, obejmuje nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki, katechetyki i dydaktyki, nauczanych w powiązaniu z teologią, w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w zakresie nauczania religii w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin (§1 pkt. 2 Porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej z dnia 31 maja 2016 r.)
Minimalna liczba godzin:
- przedmioty psychologiczno-pedagogiczne – 150 godzin;
- przedmioty katechetyczne – 120 godzin;
- praktyki katechetyczne w szkole – 120 godzin;
- praktyki w zakresie psychologiczno-pedagogicznym – 30 godzin
- Czas trwania:
Studia trwają trzy semestry, realizowane w trakcie zjazdów sobotnich.
Obejmują 630 godzin dydaktycznych i 150 godzin praktyk zawodowych.
- Sylwetka kandydata
Studia przeznaczone są dla osób posiadających tytuł magistra.
- Sylwetka absolwenta
Absolwenci podyplomowych studiów teologiczno – katechetycznych uzyskują przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, stanowiące dowód nabycia kwalifikacji nauczycielskich w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r., w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej z dnia 31 maja 2016 r.
Kwalifikacje do nauczania religii w szkołach:
- Kwalifikacje do nauczania religii w liceach i technikach z wyjątkiem szkół specjalnych posiada osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku teologia oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii.
- Kwalifikacje do nauczania religii w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych z wyjątkiem szkół specjalnych posiada osoba, która;
- ukończyła studia magisterskie na kierunku teologia oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, lub
- ukończyła studia magisterskie na kierunku innym niż teologia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii uzyskane w wyniku podyplomowych studiów teologiczno -katechetycznych lub
- jest alumnem wyższego seminarium duchownego po ukończeniu piątego roku studiów
- Kwalifikacje do nauczania religii w szkołach podstawowych z wyjątkiem szkół specjalnych posiada osoba, która:
- ukończyła studia I stopnia na kierunku teologia i uzyskała tytuł zawodowy licencjata oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, lub
- posiada dyplom ukończenia kolegium teologicznego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, lub jest alumnem wyższego seminarium duchownego po ukończeniu czwartego roku studiów
Regulamin studiów (pobierz)
Składanie dokumentów w sekretariacie PWTW od 1 lipca do 1 października 2018 r.
Rozmowa rekrutacyjna z kandydatami na Podyplomowe Studia Teologiczno – Katechetyczne odbędzie się 13 września 2018 r. o godz. 16.30 w siedzibie PWTW.
Wymagane dokumenty:
- Ankieta (link)
- Podanie
- Życiorys
- Opinia Ks. Proboszcza/skierowanie władz zakonu
- Odpis dyplomu ukończenia studiów
- Dwa zdjęcia
Koszt podyplomowych studiów – 500 zł/ semestr
Kierownik podyplomowych studiów teologiczno – katechetycznych
dr Marzanna Dubińska
e-mail: mdubinska@pwtw.pl